Kupno nowego auta: rejestracja, formalności, dokumenty

Zakup nowego samochodu, nieważne czy z salonu czy od poprzedniego właściciela, zawsze wiąże się z wieloma formalnościami. Kupujący musi auto zarejestrować, wybrać OC, zapłacić podatek itd. Nie od razu można wsiąść za kierownicę samochodu i zwyczajnie odjechać. O czym należy więc pamiętać przy kupowaniu auta?

Rejestracja samochodu – co trzeba wiedzieć?

Niezależnie od tego, czy kupujemy samochód z salonu, czy od poprzedniego właściciela, pojazd należy zarejestrować we właściwym wydziale komunikacji. Jest to oczywiście usługa płatna. Rejestrację samochodu krok po kroku omawia serwis www.motostyle.pl, pierwszym punktem jest wypełnienie odpowiedniego wniosku. Ten dostępny jest na stronie urzędu. Należy podać w nim dane osobiste, a także informacje dotyczące samego pojazdu, np. nr VIN, markę i model pojazdu, a także nr silnika. Do zarejestrowania auta niezbędne jest także przedstawienie dowodu własności samochodu, karty pojazdu (jeśli jest) i dowodu rejestracyjnego. Jeśli jest więcej niż jeden właściciel pojazdu, wówczas wszyscy powinni stawić się w urzędzie lub udzielić do tego pełnomocnictwa.

 
Po złożeniu wniosku właściciel otrzymuje pozwolenie czasowe na 30 dni. Będzie to dokument niezbędny podczas codziennej jazdy. Urząd poinformuje właściciela, kiedy dowód rejestracyjny będzie do odebrania.

 
Kupno auta a podatek

Kupujący samochód ma obowiązek opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych i wynosi od 2% wartości transakcji. Należy uregulować go we właściwym urzędzie skarbowym. Nowy właściciel pojazdu ma na to 14 dni od kupienia samochodu. A czy w każdym przypadku konieczne jest płacenie podatku? Nie. Jeśli wartość pojazdu jest niższa niż 1 000 zł, wówczas nabywca nie musi płacić podatku od czynności cywilnoprawnych. Niektórzy próbują celowo obniżać wartość pojazdu, aby uniknąć dodatkowych kosztów, jednak szybko może to zostać zweryfikowane. Urzędnicy mają dostęp do ewentualnych cenników różnych marek pojazdów i mogą ustalić, czy ktoś nie obniżył ceny samochodu specjalnie.

 
Zakup samochodu a polisa OC

Zakup samochodu wiąże się z wykupieniem obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej OC. W przypadku kupna nowego auta wnioskować trzeba również o nową polisę. Jeśli natomiast kupowany jest samochód od poprzedniego właściciela, wówczas najczęściej przejmuje się jego ubezpieczenie. Sprzedający ma obowiązek poinformowania o tym towarzystwa ubezpieczeniowego w ciągu 14 dni od zbycia auta. Jeśli jednak kupujący chce zrezygnować z polisy, konieczne jest sporządzenie takiej rezygnacji w 2 egzemplarzach. Chcąc ją jednak kontynuować, należy liczyć się z tym, że ubezpieczyciel może zgłosić się do nowego właściciela z rekalkulacją składki. To najczęściej wiąże się z dodatkowymi kosztami lub z obniżkami, jeśli kierowca jest już doświadczony i miał w przeszłości wykupioną polisę OC, a w dodatku nie spowodował żadnej kolizji, która by wpłynęła na wysokość składki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ